דליפת שתן מעורבת

הכל על דליפת שתן אצל נשים – דליפת שתן מעורבת

דליפת שתן מעורבת (Mixed Type) הינה מצב משולב בו תסמיני דליפת השתן מערבים: גם דליפה בדחיפות (שלפוחית שתן רגיזה) וגם דליפת שתן במאמץ. נשים הסובלות מדליפה זו מתלוננות על דליפה בעת שיעול, צחוק או כל פעילות שמעלה את הלחץ התוך בטני, ובנוסף גם נתקפות בתחושת דחף עזה ופתאומית ללכת לשירותים, שבהרבה מן המקרים מלווה בדליפה לפני ההגעה לבית השימוש.
דליפת שתן מעורבת הינה מצב שכיח ביותר, וכשליש ממקרי דליפת שתן בנשים – בהם הוא מטפל – הם מקרים של דליפת שתן מעורבת. האבחון הראשוני על פי רוב אינו מצריך בדיקות עזר רבות. מקובל לאסוף היסטוריה רפואית בצורה מדוקדקת, לבצע בדיקה גופנית, ולעתים גם לשלוח תרבית שתן לבדיקה. חשוב לערוך תשאול מקיף בכדי להתאים את הטיפול לפי מה שמתאים ספציפית למטופלת. לא כל מה שמתאים למטופלת אחת יתאים בהכרח גם למטופלת אחרת. הטיפול הינו אישי ונקבע על סמך התשאול, הרקע הרפואי ואורחות החיים הספציפיים של המטופלת.

למרות שנשים שסובלות מדליפת שתן מעורבת חוות את שני הסימפטומים, לרוב אחד הסימפטומים הוא דומיננטי ומפריע יותר, ולכן הטיפול בדליפת שתן מעורבת מצריך הערכות מעט שונה. מאחר ולכל סימפטום טיפול שונה, מאוד חשוב ראשית לברר עם המטופלת איזה מהסימפטומים מטריד אותה יותר. דרך הטיפול הראשונית נבחרת בהתאם לסימפטום המטריד יותר, ולמרות שזה נשמע על פניו טריוויאלי, זו נקודה מאוד חשובה מפני שאם הטיפול הראשוני הוא משולב לשני הסימפטומים, אז אין לנו בקרה איזה מהטיפולים הוא היעיל.

מאחר ודליפת שתן מעורבת מכילה את שני מרכיבי דליפת השתן, במאמץ ובדחיפות, ואינה סוג דליפה בפני עצמה, אז גם הטיפולים בה נגזרים מדרכי הטיפול המקובלות לכל סוג דליפה. לפעמים נחוץ לפעול בשני ערוצים טיפוליים מקבילים, אך הדגש הטיפולי הוא על מה שיותר מפריע למטופלת. הטיפולים המקובלים לסימפטום בדליפת שתן בדחיפות הם טיפולים התנהגותיים, תרופתיים, גירוי נרתיקי או טיפול זער פולשני (להרחבה ראה דליפת שתן בדחיפות), והטיפול בדליפת שתן במאמץ יכול לכלול תרגילים לחיזוק רצפת האגן, החדרת טבעת “פסרי” לנרתיק או ניתוח TVT(להרחבה ראה דליפת שתן במאמץ). מכיוון שהטיפול בדליפת שתןממעורבת דורש טיפול מכוון שכרוך לעתים בהתמקדות בשני הסימפטומים, שיעור הצלחת הטיפולים משתנה וקשור לא מעט לציפיות של המטופלת.

מידע נוסף

דילוג לתוכן