דליפת שתן נשים

מתי דליפת שתן נחשבת לבעיה? אילו סוגי דליפות קיימים?

פרופ. ליאור לבנשטיין, אורוגינקולוג מומחה

דליפת שתן היא בעיה מובחנת ומוכרת אשר סובלים ממנה נשים וגברים. אולם בהשוואה לגברים, שכיחות דליפת שתן אצל נשים היא עד פי 3. לפי הסטטיסטיקות בין 8-20 אחוזים מהנשים יסבלו מדליפת שתן במהלך חייהן,אך בפילוח של נשים מעל גיל 40 הנתון מגיע ל- 25% ומעל גיל 65 הוא כבר מטפס ל- 40%.

דליפת שתן עלולה לגרום לירידה משמעותית באיכות החיים, כתוצאה מכך חלק מהנשים נמנעות מביצוע פעילויות גופניות ומהשתתפות בפעילויות חברתיות עד כדי מצבים של הסתגרות ובידוד חברתי. החשש והמבוכה פן הדליפה תתרחש במהלך אירוע חברתי הם כה עזים עד כדי שהם משפיעים על הדימוי עצמי, יוצרים בעיות בעבודה ופוגמים באיכות התפקוד המיני.

דליפת שתן מוגדרת כדליפה בלתי רצונית שגורמת לבעיה חברתית, היגיינית או רפואית ברגע שאישה מתלוננת ומתארת את זה כבעיה – זה כבר נקרא דליפת שתן, בין אם מדובר במספר טיפות ובין אם בדליפה שהיא יותר משמעותית. לכל אחת יש את הסף שלה וזה קשור לאיכות חיים.
לאחר שהאשה מתלוננת בפני הרופא על בעיות שליטה בשלפוחית השתן היא מופנית לבדיקת מקור הבעיה. הערכה מקצועית כוללת בדיקת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה פיזיקאלית.

מכשיר אורודינמיקה

במקרים בהם שוקל הצוות הרפואי לבצע כירורגית טיפולים כירורגים מקובל גם לבצע הערכה אורו-דינמית, הערכה אורו-דינמית כוללת מילוי שלפוחית השתן בנוזלים תוך כדי מדידת הלחץ בשלפוחית והלחץ הבטני. הערכה זו מציירת תמונה בהירה אודות תפקוד שלפוחית השתן, תפקוד סוגרי השלפוחית ובעזרתה ניתן לאפיין בדיוק את סוג דליפת השתן.

גורמי הסיכון לדליפת שתן בנשים הם רבים ומגוונים וכוללים: גיל, ניתוחי אגן, צניחה של אברי האגן ולידות נרתיקיות שגורמות לפגיעה בשרירי האגן ובעצבוב של רצפת האגן, של סוגרי השופכה שדרכה מתנקז השתן, ושל השלפוחית. כיום מקובל לסווג את דליפת שתן לפי סוגים, בהתאם לסיבה שבגינה נגרמת הדליפה:

דליפת שתן במאמץ

דליפה שמתרחשת תוך כדי שיעול, התעטשות, צחוק, פעילות גופנית, ג’וגינג או כל מצב הכרוך בעליה של הלחץ התוך בטני הגורם לשתן לדלוף.

דליפת שתן בדחיפות

דליפה זו מתרחשת כאשר אשה חשה צורך ספונטני ועז להתרוקן אך אינה מספיקה להגיע לשירותים מפני שפרק הזמן בין תחושת הצורך ועד לדליפה עצמה הוא קצר ביותר.

דליפת שתן מעורבת

(Mixed Type) דליפת שתן הנובעת משילוב של דליפה במאמץ עם דליפת שתן בדחיפות.

דליפת שתן Overflow

מצב פחות שכיח בו מנגנון ההתרוקנות של שלפוחית השתן אינו תקין, במקרים אלו מגיעה השלפוחית למצב בו היא מתמלאת מעבר לקיבולת המקסימאלית ודולפת. המצב מזכיר כוס שממלאים בה מים יתר על המידה, וכשהמים עוברים את המפלס המקסימאלי הם מתחילים לגלוש.

דליפת שתן בגלל מצב פונקציונאל

מצב המאפיין בעיקר נשים בגיל המבוגר אשר סובלות ממצבים המשפיעים על רמת התפקוד שלהן למשל: קושי בניידות או דמנציה. למרות שהנשים חשות כי הן צריכות ללכת לשירותים ולהתרוקן- בגלל סיבות תפקודיות הן אינן הולכות, או שעד שהן מגיעות כבר לשירותים זה מאוחר מידי.

דילוג לתוכן