גינקולוגיה ובריאות האישה FAQ (שאלות נפוצות)

· מהם זיהומים נרתיקיים?
· מה זה BV?
· מהי פטרת הקנדידה?
· מה ההבדל בין BV לפטרת הקנדידה?
· מהם התסמינים של BV ושל פטרת הקנדידה?
· איך מקבלים BV?
· איך מאבחנים BV?
· עד כמה BV ופטרת הקנדידה שכיחים?
· איך מטפלים ב- BV?
· מה קורה אם לא מטפלים ב- BV?

מהם זיהומים נרתיקיים?

זיהומים בנרתיק (Vagina) הם תופעה שכיחה אשר רוב הנשים חוות סוג מסויים שלה לפחות פעם אחת בחיים. שניים מסוגי הזיהומים השכיחים ביותר בישראל הם דלקת נרתיק בקטריאלית (BV) ופטרת הקנדידה.

מה זה BV?

BV הוא מצב בו האיזון הטבעי של החיידקים הנמצאים בנרתיק משתנה. לנשים עם BV כמות גבוהה יותר של חיידקים בלתי רצויים ובמקביל פחות חיידקים הגנתיים רגילים.

מהי פטרת הקנדידה?

פטרת הקנדידה נגרמת בדרך כלל על ידי אורגניזם פיטרייתי או ממוצא שמרים הנקרא קנדידה.

מה ההבדל בין BV לפטרת הקנדידה?

למרות שגם BV וגם פטרת הקנדידה הם זיהומים נרתיקיים, BV נגרם מחיידק, בעוד שפטרת הקנדידה נגרמת מאורגניזם פטרייתי או ממוצא שמרים הנקרא קנדידה. בבדיקה מקרוסקופית של הפרשה מהנרתיק ניתן לראות כי החיידקים והשמרים, נראים שונים מאוד אחד מהשני. לנשים הסובלות מ- BV יהיו תסמינים שונים מנשים הסובלות מפטרת הקנדידה.

מהם התסמינים של BV ושל פטרת הקנדידה?

ל- BV ריח ‘דגי’ בלתי נעים והפרשה דלילה הדומה לחלב. BV אינו גורם בדרך כלל לגירוי או גירוד, למרות שהדבר יתכן במקרים מסויימים. בהשוואה התסמינים של פטרת הקנדידה הם הפרשה הדומה לגבינת קוטג’ וגירוד ללא ריח. חשוב שתדעי איזה סוג זיהום יש לך. לזיהומים השונים נדרש טיפול שונה. לדוגמא, אם יש לך BV, טיפול הפטרת לא יעזור. רופאך הוא הגורם המוסמך לייעץ איזה זיהום יש לך.

איך מקבלים BV?

הגורם המדוייק ל- BV אינו ידוע. לעיתים נמצא גם אצל נשים שאינן פעילות מינית. אך נראה כי השכיחות גבוהה יותר אצל נשים עם תחלופה גבוהה של בני זוג, נשים שלהן בן זוג חדש ונשים עם עבר של פעילות מינית ממושכת.

איך מאבחנים BV?

לשם אבחון BV הרופא יכול לבדוק את רמת החומציות של ההפרשה הנרתיקית על ידי שימוש בנייר pH. לנשים עם BV תהיה הפרשה בסיסית יותר בהשוואה לרמת החומציות של הפרשה נרתיקית תקינה. בנוסף לאחר הוספת חומר כימי הנקרא הידרוקסיד האשלגן להפרשה הנרתיקית, ניתן להריח ‘ריח דגים’.

עד כמה BV ופטרת הקנדידה שכיחים?

קרוב לוודאי שרוב הנשים יחוו דלקת נרתיקית בשלב זה או אחר בחייהן. ולמרות שמעט אנשים שמעו על BV, הוא נחשב היום נפוץ יותר מפטרת הקנדידה.

איך מטפלים ב- BV?

כיוון שה-BV נגרם על ידי תערובת חיידקים, ניתן להשתמש בתכשירים אנטיבקטריאלים שונים לטיפול. השפעת התכשירים השונים על החיידקים משתנה. התכשירים ניתנים בדרכי מתן מגוונים כמו טבליות, משחות ולאחרונה גם ג’ל. תרופות ל- BV ניתן להשיג רק באמצעות מרשם רופא.

· מה קורה אם לא מטפלים ב- BV?

BV אינו נעלם מעצמו. חשוב לטפל ב- BV בצורה נאותה. BV שאינו מטופל עלול לגרום לדלקת ברחם ובשחלות ואף להשפיע על הפוריות וההריון.

מידע נוסף

דילוג לתוכן